Meeting of the Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan with Finnish Chairperson at the OSCE Vesa Häkkinen and Special Envoy of the OSCE Chairperson-in-Office Terhi Hakala
March 26,2025 23:20
On March 26, on the sidelines of the Special Meeting of the OSCE Permanent Council Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Vesa Häkkinen, the Finnish Chairperson at the OSCE, and Terhi Hakala, the Special Envoy of the OSCE Chairperson-in-Office.
During the meeting, the interlocutors discussed issues on the activities of the OSCE and the engagement of Armenia within the organization.
Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan briefed his counterparts on the latest regional developments, emphasizing the finalization of the text of the “Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan” and willingness of Armenia to sign the document.